Szkodniki na działkach i w mieszkaniach – w jaki sposób z nimi walczyć?

Każdy z nas ubóstwia siedząc w ogrodzie, czy na łące patrzeć na barwne, delikatne motyle, unoszące się nad kwieciami, roślinami. Obecność motyli świadczy o czystości danego obszaru, o ekologicznych uprawach – tam gdzie użytkowana jest chemia, nie uświadczymy tych ładnych owadów.

Na terenach Polski, w różnych rejonach występuje około 150 typów motyli dziennych, a żeby ich mieć jak najwięcej w swoim ogrodzie wystarczy zastosować niezmiernie proste zabiegi. Motyle żywią się nektarem kwiatów, musimy w związku z tym tak dobrać rośliny, żeby motyle po prostu miały co jeść. Motyli krzew to roślina ulubiona przez motyle, jej zapach i kolosalna ilość nektaru zwabia motyle z odległych kierunków.

Pierwiosnki, prymulki, to rośliny, które jako pierwsze zakwitają na wiosnę, a motyle niezmiernie z przyjemnością korzystają z ich nektaru – w przeciwieństwie do szkodników rodzaju zwalczanie os i szerszeni. Aksamitki, goździki, astry, bez, maciejka także wabią tych pięknych gości. Ze względu na fakt, że dużo owadów, w tym motyle, rozmnażają się na roślinach, a ich larwy żywią się nimi – w tym stadium rozkwitu stają się szkodnikami. Najlepszym sposobem jest wydzielenie części ‘dzikiego ogrodu’, w którym nie tylko motyle, jakkolwiek i inne owady znajdą miejsce dla swojego potomstwa. Pospolite mlecze, koniczyna, pokrzywa są korzystne w tym celu. Nie wystarczy tylko posadzić kwiatki. Należy o nie zadbać. Kiedy z chmur nie pada deszcze. Gospodarz musi zająć się ręcznym polewaniem. Prowadzenie ogrodu nie jest sprawą prostą.

Należałoby jest wcześniej zasięgnąć informacji, jakie ułatwią nam zagospodarowanie przestrzeni. Każde drzewko oraz kwiatek ma swoje zachcianki. Nie wszelkie kochają być polewane rozległą ilością wody. Gleba tu również odgrywa gigantyczne znaczenie. Bywają sytuacje, kiedy tak właściwie powinniśmy zamówić ziemie, która zapewni naszej profesjonalnej roślinności prawidłowy rozwój oraz przetrwanie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić