Łowy ryb i zamiłowanie – z jakiego powodu należałoby jeść sporo ryb?

Od wieków stosunki ryby – ludzie są silnie jednostronne. Polegają zwłaszcza na tym, że ludzie wymyślają coraz przemyślniejsze sposoby, aby w maksymalnie prosty sposób ryby trafiły na ich stół. Rola ryb jest z natury rzeczy raczej bierna, nie mają one sposobu na rewanż. Pewną próbą wyrównania okazji jest wędkarstwo. Jeżeli nie chcesz łowić, bez jakichkolwiek zahamowań skorzystaj z ryby wędzone. Dziś nie wypada tego robić, niemniej jednak jest to dla wielu osób właściwie interesujące hobby.

Nie polega ono bezsprzecznie na możliwości odwrócenia ról i spowodowania polowania ryb na człowieka, niemniej jednak daje rybom w tych relacjach pewną możliwość uniknięcia losu dania obiadowego. Wędkarstwo opiera się nie na rozwiązaniach siłowych, jak rybołówstwo, lecz pewnej grze, w której człowiek dyktuje warunki, lecz ryba nie jest bez szans. Wędkarz na podstawie uzyskanej wiedzy o zwyczajach konkretnego gatunku przygotowuje pułapkę, inaczej haczyk z przynętą. Sam haczyk oraz przynęta nie wystarczą, należy jeszcze wiedzieć, gdzie ją zarzucić, o jakiej porze dnia, na której głębokości.

Ryba może dać się oszukać, połakomić się na przynętę oraz wpaść w śmiertelną pułapkę. Jednakże co poniektóre gatunki ryb są niezmiernie nieufne oraz bardzo dobrze odczytuje błędy popełnione przez wędkarza, ratując w ten sposób swoje życie. Złowienie takich właśnie, płochliwych i nieufnych, można powiedzieć, sprytnych ryb, stanowi dla wędkarza największe wyzwanie. Co poniektóre są tak przebiegłe, że umieją poczęstować się przynętę nie połykając haczyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić