Dlaczego warto się zdecydować na zoperowanie zaćmy

Zaćma jest schorzeniem oczu, jakie dotyka miliony ludzi na całym świecie, stopniowo prowadząc do pogorszenia widzenia. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki, co skutkuje zaburzeniem ostrości wzroku i może prowadzić do ślepoty, jeśli nie zacznie się jej odpowiednio leczyć. Obecnie operacja zaćmy jest jednym z częściej realizowanych chirurgicznych zabiegów, jaki pozwoli przywrócić pacjentom wyraźne widzenie. Ten zabieg jest wykonywany przez odpowiedniego specjalistę, którym jest okulista, w warunkach ambulatoryjnych i trwa zazwyczaj około 15-30 minut. Zanim się przystąpi do takiej operacji przeprowadza się szczegółowe badanie oczu pacjenta, aby określić parametry techniczne soczewki, którą się następnie wszczepi.

W dniu zabiegu oko zostaje znieczulone kroplami, co eliminuje potrzebę używania całkowitej narkozy czy zastrzyków. Następnie robi się niewielkie nacięcie w rogówce, przez które się wprowadza specjalną sondę ultradźwiękową. Przy pomocy tej sondy zmętniała soczewka zostanie rozbita na drobne części, które są później odsysane. Na miejsce usuniętej soczewki lekarz wprowadza elastyczną wewnątrzgałkową soczewkę, która samoczynnie się ustawia, zajmując właściwą pozycję. Samo nacięcie w oku ma tak niewielką wielkość, że zazwyczaj nie wymaga zakładania szwów i samoistnie się goi.

Po zabiegu na oko nałożony zostaje specjalny opatrunek, który pacjent nosi przez parę godzin. W dużej części przypadków już na następny dzień po operacji pacjent wrócić może do codziennej aktywności, choć pełny powrót do zdrowia trwa do kilku tygodni. W tym okresie stosuje się krople do oczu, żeby ograniczyć infekcję i wspomóc proces gojenia. Nowoczesne techniki operacyjne sprawiają, że sam zabieg jest bardzo bezpieczny i skuteczny, a ryzyko ewentualnych powikłań jest naprawdę nieduże. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych soczewek, spora liczba pacjentów po operacji zaćmy nie tylko odzyskuje wyraźne widzenie, ale niejednokrotnie zrezygnować może z noszenia okularów do czytania albo prowadzenia auta.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić