Jak wygląda metoda twardego lutowania

Metale można łączyć na wiele sposobów. W wielu przypadkach najkorzystniej jest użyć śrub albo nitów, bardzo popularne jest także spawanie. Ono zapewnia wysoką jakość łączeń, lecz będzie wymagało użycia specjalistycznego sprzętu, a oprócz tego mocno ingeruje w same materiały. W wielu sytuacjach korzysta się także z lutowania, a tak naprawdę z jego dwóch odmian. Rodzaj pierwszy to lutowanie miękkie, stosowane przede wszystkim do produkowania rozmaitych elementów elektronicznych. Wszystkie części, typu rezystory, kondensatory czy układy cyfrowe, mocowane są na płytkach za pomocą stopu cyny z miedzią lub ołowiem. Obecnie z uwagi na konieczność wysokiej precyzji robią to nowoczesne roboty, lecz specjalistów z lutownicami ręcznymi także można jeszcze spotkać.

W tej metodzie temperatura pracy nie przekracza czterystu stopni, ponieważ tyle maksymalnie będą potrzebować luty do tego, żeby się dobrze roztopić. Z miękkiego lutowania także się niekiedy korzysta przy różnego rodzaju wodnych i grzewczych instalacjach, ale wyłącznie wówczas gdy temperatura medium w środku nie przekracza 110 stopni. Kolejną techniką lutowania, trochę mniej popularną i znaną, jest lutowanie twarde. W jego przypadku temperatura pracy jest wyższa niż 450 stopniu, z takich też powodów stosuje się zupełnie inne rodzaje lutów, na przykład takie jak miedziane, srebrne czy fosforowe.

Zupełnie inny także będzie stosowany sprzęt, między innymi się wykorzystuje lampy lutownicze, lutownice indukcyjne i palniki zasilane gazami. Za pomocą twardego lutowania można łączyć wiele różnych rodzajów metali. Dobrze nadaje się do tego miedź, brąz, mosiądz i stal, lecz również różne metale szlachetne. Ta metoda daje wytrzymałe i mocne spoiwa, mające dużą odporność na rozciąganie i wysoką temperaturę. Dlatego też często w ten sposób robi się różnego rodzaju instalacje, jakie potem są solidne i wytrzymałe. Przy takim lutowaniu mogą się tworzyć niebezpieczne związki, z tego też powodu niezwykle istotne jest aby ewentualne prace robić w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić