Zabytkowe muzy narażone są na najróżniejsze zabrudzenia. Przede wszystkim oszczędzać ich nie będą czas i warunki atmosferyczne, na powierzchni cegieł wraz z kolejnymi latami pojawić się może jakaś warstwa osadów czy zanieczyszczeń. Dużym kłopotem są też domorośli artyści, którzy niejednokrotnie pozostawiają po sobie pomalowane sprayami pamiątki. Jednak doprowadzenie zabytków do porządku jest dużym wyzwaniem, ponieważ nierzadko mają one po kilkaset lat, i należy bardzo uważać aby nic nie zniszczyć. Standardowe techniki czyszczące tego nie gwarantują, bowiem potrzebują albo użycia jakiegoś ścierniwa, albo też chemicznych preparatów przy myciu. Na szczęście ze wsparciem mogą tu przyjść zaawansowane rozwiązania technologiczne, czyli urządzenia do czyszczenia laserem. Od jakiegoś czasu zastępują one z powodzeniem tradycyjne technologie, a plusy z ich zastosowania są naprawdę duże.
W pierwszej kolejności czyszczenie laserem pozwoli zachować oryginalną strukturę materiału, a jednocześnie doskonale usunie znajdujące się tam zanieczyszczenia. Nie ma znaczenia, czy to będą nacieki po deszczu, warstwa kurzu czy farba – promień lasera poradzi sobie ze wszystkim doskonale. Jest to możliwe dzięki temu, że moc promienia oraz częstotliwość wytwarzanych impulsów można w szerokim stopniu ustawiać, tym sposobem je dopasowując do rodzaju powierzchni. Czyszczenie laserem zapewnia duże bezpieczeństwo, przez brak kontaktu fizycznego nie powoduje żadnych mechanicznych uszkodzeń. Nie trzeba przy nim stosować jakiś dodatkowych chemicznych preparatów, wody ani czyściwa.
Dużą zaletą tej metody jest wysoka mobilność. Lasery są podłączane do sieci elektrycznej, i jest to jedyne medium potrzebne do uruchomienia. Z tego też powodu nie będzie konieczności demontowania albo rozłączania wszystkich części do czyszczenia, bowiem w każde miejsce operator się dostanie dzięki niewielkiej, mobilnej głowicy. Dużą zaletą tej metody jest szybkość, znacznie większa niż przy tradycyjnym czyszczeniu, ale też to, że takie zabiegi można wykonywać wielokrotnie.